Oregano: Aké má účinky a použitie, skúsenosti, dávkovanie a nežiaduce účinky (2023)

Téma

Bylinky na chrípku

04.02.2020

4.50

Oregano: Aké má účinky a použitie, skúsenosti, dávkovanie a nežiaduce účinky (1)

Medzi jednu znajznámejších využívaných korenín patrí Oregano. Jeho použitie vkuchyni je široké, či už ide oprísadu na pizzu alebo dochutenie šalátov, mäsa apolievok. Táto rastlina však má aj viaceré pozitívne účinky na zdravie ato vo vnútri aj navonok.

To je aj dôvod, prečo si viete spraviť zOregana čaj, prečo sa dá kúpiť olej aprečo je súčasťou viacerých doplnkov výživy, hlavne ak ide orôzne kvapky, tablety alebo kapsule. Oregano býva vpodobe extraktu avýťažku tiež súčasťou kozmetických produktov. Ak vás zaujímajú aj iné informácie, napríklad pestovanie či použitie vtehotenstve, čítajte ďalej.

Čo je Oregano, aký má pôvod aako sa prejavuje jeho nedostatok

Oregano je pomenovanie pre koreninu, ktorá je vňaťou rastliny Pamajorán obyčajný. Ide oaromatickú bylinku zčeľade hluchavkovitých, ktorá rastie prirodzene nadivoko aj na lúkach astráňach. Pochádza zo Stredomoria, dosahuje výšku do 60 cm amá fialové kvety. Vkuchyni sa využíva ako prísada talianskych agréckych jedál, ale má aj liečivé účinky.

Tie vychádzaj zviacerých obsahových látok. Oregano obsahuje napríklad silice, triesloviny, horčíny, rôzne antioxidanty, antimikrobiálnu látku zvanú karvakrol, flavonoidy, steroly, vitamíny AaC, terpény, borneol proti baktériám avírusom aniektoré minerály.

OREGAR oreganový olej

 • antioxidačné účinky
 • pozitívny vplyv na respiračné zdravie
 • posilňuje imunitný systém

Do obchodu

Oreganový olej Jamieson

 • Podpora imunity a vitality
 • Pôsobenie pri tráviacich ťažkostiach
 • Pôsobenie proti parazitom a zápalom

Do obchodu Recenzia

Nedostatok viacerých týchto látok ma vtele viaceré negatívne dôsledky:

Ochorenia dýchacích ciest: Ak máte časté problémy sdýchacími cestami, prechladnutím, chrípkou či bronchitídou, môže ísť odôsledok nedostatku týchto látok.

Problémy na pokožke: Druhou oblasťou, ktorá je problémová, je pokožka. Tu nastávajú predovšetkým problémy splesňami amykózami arôzne kožné zápaly.

Častejšie infekcie: Látky obsiahnuté vOregane majú silné antibakteriálne, protivírusové aantiseptické účinky, ich nedostatok zvyšuje riziko vzniku infekcií.

Oregano sa odporúča najmä vtýchto prípadoch apre týchto užívateľov:

 • ak vás trápia častejšie zápaly, či už tráviaceho alebo dýchacieho systému
 • pre všetkých, uktorých sa vyskytujú mykózy,plesne ainfekcie na koži
 • ak máte problémy so zažívacími ťažkosťami, hlavne zápchou ahnačkou
 • špeciálne ženám, ktoré chcú zmierniť negatívne prejavy menopauzy

MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Čo sa týka rizík spojených svedľajšími anežiaducimi účinkami, objaviť sa môžu bolesti hlavy, migrény anevoľnosti, hlavne pri prekročení odporúčaných dávok. Je tu tiež riziko alergickej reakcie na pokožke, hlavne pri priamom olejov použití bez zriedenia.

Zdroje,odporúčaná denná dávka aužívanie Oregana

Pokiaľ ide opraktické využitie Oregana, okrem toho, že sa používa ako korenina ana dochutenie niektorých jedál, je často vpodobe extraktov avýťažkov zlistov avňate využívaný aj vmnohých prípravkoch, či už perorálnych alebo vonkajších.

Toto sú najčastejšie formy použitia Oregana vpraxi:

Drvená korenina: Vsušenej alebo čerstvej forme si viete kúpiť drvenú vňať Oregana ako koreninu, môžete ju použiť aj na prípravu čajov, odvarov, nálevov alebotinktúr.

Hotové čaje: Zakúpiť si môžete aj hotové čajoviny vsypanej alebo vporciovanej forme, pričom tu môžete siahnuť aj po čajoch so širším zložením zviacerých bylín.

Tabletky, kapsuly aoleje: Známy je oreganový olej pre perorálne použitie obsahujúci extrakt zdivokého Oregana, extrakty zneho sa používajú aj vtabletkách akapsulách.

Vonkajšie produkty: Výťažok zOregana býva tiež súčasťou niektorých kozmetických prípravkov na pleť, taktiež sprejov do úst, hojivých gélov aolejov do kúpeľa.

Pre jednotlivé formy avšeobecne pre dávkovanie Oregana platí, že:

 • používanie môže byť aj častejšie, po 3 týždňoch si dajte ale pauzu
 • ak budete robiť čaj, použite na to 1 lyžičku oregana apite 2 krát denne
 • tinktúru zčerstvej vňati zalejte vpomere 1:3 so 40% alkoholom
 • vprípade tabliet, oleja ainých doplnkov výživy dodržujte dávkovanie od výrobcu

OREGAR oreganový olej

 • antioxidačné účinky
 • pozitívny vplyv na respiračné zdravie
 • posilňuje imunitný systém

Do obchodu

Oreganový olej Jamieson

 • Podpora imunity a vitality
 • Pôsobenie pri tráviacich ťažkostiach
 • Pôsobenie proti parazitom a zápalom

Do obchodu Recenzia

Účinky ana čo Oregano pomáha

Použitie aúčinky Oregana je možné využiť predovšetkým vo vnútri organizmu, výhodou koreniny je, že pomáha prakticky na všetky dôležité orgánové sústavy. Môžu za to látky, ktoré korenina obsahuje aktoré majú antioxidačné aj dezinfekčné vplyvy.

Tu sú tie oblasti, kde viete Oregano využiť najlepšie:

Trávenie atráviaca sústava

Oregano môžete využiť preventívne aj na akútne problémy aťažkosti tráviacej sústavy. Či už ide ohnačku, zápchu, nevoľnosti, žalúdočné ažlčníkové zápaly aproblémy, bolesti akŕče žalúdka alebo nedostatočnú chuť do jedla, pokojne po ňom môžete siahnuť.

Dýchacie ťažkosti adýchacia sústava

Ak vás trápi častý kašeľ alebo časté infekcie dýchacej sústavy, napríklad zápal priedušiek, Oregano vám môže pomôcť aj vtejto oblasti. Zlepšuje vykašliavanie, pôsobí na odhlienenie, podporuje zdravie hrdla, hrtana, pľúc apomáha na chrípku aprechladnutie.

Pokožka asliznice

Bylinka má pozitívny vplyv aj na zdravie pokožky aslizníc. Ak máte problémy sčastejšími zápalmi kože, ekzémami, svrbením kože ajej podráždením, infekciami mykotického charakteru, psoriázou, bradavicou alebo bodnutím hmyzom, použite ju.

Detoxikácia aantioxidačná ochrana

Máte problém stoxickými látkami vo vašich črevách alebo tele? Oregano obsahuje viacero zložiek, ktoré pôsobia aj vtejto oblasti ana detoxickáciu pečene aj celého tela. Obsahuje tiež významné antioxidanty, ktoré pomáhajú proti voľným radikálom.

Psychická vitalita anervový systém

Oregano pomáha nielen na fyzické zdravie, ale napríklad aj na nervový systém astým súvisiacu psychickú vitalitu. Podporuje zdravie afungovanie nervov, pomáha pri nespavosti aproti únave, pôsobí ako prírodné antidepresívum aupokojuje nervy.

Ďalšie účinky

Bylinka má antivirotické aantiseptické účinky, podporuje prirodzenú obranyschopnosť, pomáha na kŕče aich zmiernenie, pôsobí na migrénu aproti bolesti hlavy aužien podporuje zdravý priebeh menštruácie. Tieto vplyvy sú však individuálne.

POUŽITIE VKUCHYNI JE ROZMANITÉ

Ak ide ovyužitie Oregana vkuchyni, najčastejšie sa pridáva na dochutenie jedál zo Stredomorskej kuchyne. Výborne sa hodí do paradajkových jedál, krybám amorským plodom, kzelenine azemiakom, do šalátov aomáčok ado rôznych polievok.

Najdôležitejšie otázky súvisiace sOreganom

Môže sa používať Oregano aj utehotných adojčiacich žien? Ako je to sjeho pestovaním? Treba si dávať pozor na niektoré zdravotné riziká či kontraindikácie? Odpovede nielen na tieto otázky môžete nájsť vo viacerých internetových fórach avdiskusiách, ľudia sa otúto koreninu ajej praktické pôsobenie často zaujímajú.

Medzi tie témy, otázky adotazy, ktoré sú najčastejšie, patria:

Ako je to spoužívaním Oregana vtehotenstve apočas dojčenia?

Voboch týchto prípadoch patrí táto bylinka akorenie znej medzi rizikové, hlavne vtehotenstve má negatívny vplyv na účinok progesterónu, čo zvyšuje riziko potratu vúvodných fázach. Vyhnúť sa mu treba hlavne pri perorálnom využívaní.

Hrozia pri používaní koreniny nejaké kontraindikácie ariziká?

Podobne, ako aj vprípade iných rastlín či korenín, ani Oregano nie je úplne bezproblémové, hoci riziká nie sú veľké. Pri vonkajšom použití hrozí podráždenie kože aalergická reakcia. Ak trpíte častejšími bolesťami hlavy amigrény, nemali by ste ho užívať vnútorne.

Okrem dochutenia jedál je možné korenie využiť aj vnápojoch?

Áno anemusí ísť pritom iba otradičnú formu čajov, ako je tomu vprípade väčšiny bylín. Oregano viete využiť aj do vína, z60 gramov čerstvých lístkov a1 litra bieleho vína si viete pripraviť výbornú pochúťku. Nechajte však víno macerovať aspoň týždeň.

Môžem Oregano pestovať aj doma na balkóne vkvetináči?

Áno, okrem bežného pestovania vzáhradke môžete Oregano vypestovať aj doma vkvetináči. Dôležité je, aby mala bylinka dostatok slnečného svetla, chráňte ju naopak pred zimou. Sadenice vysádzajte vmarci, vňať sa zbiera na jeseň atreba ju dobre vysušiť.

Výživové doplnky aprípravky obsahujúce Oregano

To, že si viete kúpiť Oregano ako klasické korenie vpotravinách, nie je ani zďaleka jedinou možnosťou, ako využiť všetky jeho prospešné účinky na ľudské zdravie. Existujú totiž rôzne iné formy produktov aprostriedkov, vrátane kozmetiky adoplnkov výživy.

Sortiment typov, druhov apodôb je rozmanitý azahŕňa hlavne:

Vponuke nájdete sušené, drvené asurové korenie, čaje ačajoviny, perorálne tabletky akapsuly, oleje, kvapky, sirupy aroztoky abalzamy, krémy, spreje ahojivé gély

Bez ohľadu na to, po ktorom ztýchto produktov siahnete, tak získate:

 • prípravky sprirodzeným zložením abezproblémovým pôsobením
 • produkty, ktoré majú minimálne riziká vedľajších účinkov akontraindikácií
 • možnosť využiť Oregano vkoncentrovanej podobe navonok aj vo vnútri

OREGAR oreganový olej

 • antioxidačné účinky
 • pozitívny vplyv na respiračné zdravie
 • posilňuje imunitný systém

Do obchodu

Oreganový olej Jamieson

 • Podpora imunity a vitality
 • Pôsobenie pri tráviacich ťažkostiach
 • Pôsobenie proti parazitom a zápalom

Do obchodu Recenzia

Ak ide osurové formy, veshopoch aj lekárňach si viete zakúpiť drvené Oregano vsušenej aj surovej podobe, využiť ho potom môžete ako prísadu do jedál, alebo si zneho pripraviť tinktúry, odvary či domáce čaje. Čajoviny ačaje si viete kúpiť aj vhotovej sypanej alebo sáčkovej podobe, pričom Oregano tu môže ale aj nemusí byť jedinou zložkou.

Vrámci viacerých kozmetických produktov arôznych balzamov, krémov, gélov avonkajších sprejov je Oregano vpodobe extraktu avýťažku tiež súčasťou zloženia. Kdispozícii sú aj spreje na inhaláciu, ktoré pomáhajú na rôzne ťažkosti sdýchaním aprechladnutie.

Pokiaľ ide odoplnky výživy, tu býva Oregano buď ako jediná aktívna zložka, alebo ako súčasť tiež širšieho zloženia. Siahnuť môžete po kapsulách na imunitu, trávenie či proti oxidačnému stresu. Kdispozícii sú aj kvapky na zvýšenie vitality avýkonnosti, rovnako tak oleje na podporu srdca aciev, najčastejšie obsahujú olejový extrakt Oregana.

Ako akde kúpiť výživové doplnky aprípravky obsahujúce Oregano

Prakticky všetky spomínané prípravky adoplnky výživy je možné kúpiť bez akýchkoľvek problémov vmnohých eshopoch sbio potravinami či rastlinnými prípravkami. Najlepšie však spravíte, ak si pre nákup vyberiete lekárne.

Oproti kamenným prevádzkam majú online lekárne tieto benefity:

 • nemusíte nikam ísť osobne, nákup aj doručenie vybavíte uvás doma
 • ušetríte, či už ide ocenu samotných produktov, niekde aj na doručení
 • máte oveľa širší výber značiek, typov aforiem, ktoré sú skladom
 • všetky produkty aprípravky si viete na jednom mieste azdomu porovnať

Nákup vonline lekárňach je svojim postupom veľmi podobný bežnej objednávke veshope. Vyriešite ho cez mobil, tablet alebo počítač, stačí do online košíka vložiť tie prípravky, oktoré máte záujem, vyplniť svoje údaje avybrať spôsob platenia adoručenia.

OREGAR oreganový olej

 • antioxidačné účinky
 • pozitívny vplyv na respiračné zdravie
 • posilňuje imunitný systém

Do obchodu

Oreganový olej Jamieson

 • Podpora imunity a vitality
 • Pôsobenie pri tráviacich ťažkostiach
 • Pôsobenie proti parazitom a zápalom

Do obchodu Recenzia

Práve väčšie aznámejšie lekárne majú výhodu vtom, že ponúkajú nielen veľký sortiment skladom či zaujímavé ceny, ale aj rôzne iné benefity. Patria sem napríklad zdarma, rýchlejšie doručenie aj do 24 až 48 hodín, jednoduchší nákup aj bez registrácie, rôzne zľavové kódy, možnosť prevzatia zásielky osobne na kamennej predajni či viac možností platby.

 • Bylinky proti prechladnutiu
 • Bylinky proti migréne
 • Bylinky na menopauzu
 • Bylinky na oslabenú imunitu
 • Bylinky na nervy
 • Bylinky na zápal priedušiek
 • Bylinky na zápal kože
 • Bylinky na pokožku
 • Bylinky na imunitu
 • Bylinky na podporu imunity
 • Bylinky na žlčník
 • Bylinky na črevá
 • Bylinky na mykózu
 • Bylinky proti zápalu hrdla
 • Bylinky na detoxikáciu
 • Bylinky na upokojenie
 • Bylinky na ekzém
 • Bylinky na pečeň
 • Bylinky na kašeľ
 • Bylinky na vitalitu
 • Bylinky na hrdlo
 • Bylinky na chrípku
 • Bylinky na zápchu
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Wyatt Volkman LLD

Last Updated: 12/31/2022

Views: 6509

Rating: 4.6 / 5 (46 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Wyatt Volkman LLD

Birthday: 1992-02-16

Address: Suite 851 78549 Lubowitz Well, Wardside, TX 98080-8615

Phone: +67618977178100

Job: Manufacturing Director

Hobby: Running, Mountaineering, Inline skating, Writing, Baton twirling, Computer programming, Stone skipping

Introduction: My name is Wyatt Volkman LLD, I am a handsome, rich, comfortable, lively, zealous, graceful, gifted person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.