Ako pestovať oregano (2023)

1 komentár

Obsah článku: + Zobraziť obsah článku

 • Druhy oregana
 • Vhodné podmienky na pestovanie
 • Substrát
 • Zálievka
 • Hnojenie
 • Pestovanie zo semienka
 • Rozmnožovanie oregana
 • Zber byliniek
 • Zimovanie
 • Choroby aškodce
 • Sčím sadiť oregano
 • Priaznivé účinky oregana
 • Ako využiť oregano

Oregano patrí medzi divoko rastúce bylinky. Dorastá do výšky 50-60 cm, tvarom nápadne pripomína malý polokrík. Je rozšírená v oblastiach Stredozemného mora a veľa ľudí ju pozná pod názvom majorán či Pamajorán obyčajný.

Ako pestovať oregano (1)

Má silné antibiotické a protizápalové účinky, pomáha pri nespavosti, je silným antioxidantom a obsahuje veľké množstvo vitamínov, preto je viac ako vítaným pomocníkom v našej kuchyni.

Druhy oregana

Po celom svete sa vrôznych kuchyniach objavujú rozličné druhy oregana. Vnašich končinách je najznámejším druhompamajorán obyčajný(Origanum vulgare) zčeľade hluchavkovité, podobne ako napríklad mäta. Pamajorán obyčajný je nenáročný na pestovanie, preto sa pestuje vteplejších aj chladnejších podnebiach, vkvetináčoch vinteriéri, ale aj voľne na záhrade avbylinkových záhonoch. Na Slovensku sa často stretávame aj sjeho odrodami, napr. sgréckym oreganom(Origanum vulgare, odr. hirtum) schlpatými tmavozelenými lístkami aširokým využitím vstredomorskej kuchyni, alebosozlatým oreganom(Origanum vulgare, odr. aureum) so zlatistými lístkami, jemnou chuťou avýraznou vôňou.

Za zmienku stojí ajsýrske oregano(Origanum syriacum) zo Stredného východu so sivozelenými lístkami, ktorého chuť sa líši – okrem oregana pocítite aj štipľavú mätovú príchuť. Zaujímavé jeokrasné oregano „Kent Beauty“, ktoré je odrodou pamajoránu hladkého (Origanum laevigatum). Okrasné oregano sa pestuje hlavne vteplejších asuchších podnebiach aobdivuhodné je svojimi okrasnými lístkami aprenikavou arómou. Keďže jeho chuť je veľmi jemná, až nevýrazná, na varenie sa takmer vôbec nepoužíva. Aj keď stretnúť sa môžete aj smexickým alebokubánskym oreganom,tieto názvy rastlín majú soreganom spoločný skutočne len názov – ide totiž orastlinu, ktorú poznáme pod názvom nádchovník.

Vhodné podmienky na pestovanie

Optimálne a prospešné prostredie pre rast oregana predstavuje slnkom presvetlená oblasť. Patrí medzi svetlomilné rastliny a vyhovuje jej 18– 20 °C, pri vyššej teplote sa zvykne ťahať za slnečnými lúčmi, čo rastlinu značne oslabuje. Zásadne sa vyhnite prievanu. Oregano patrí medzi trvalky a bezproblémovo prezimuje i v našich podmienkach.

Substrát

Oregano môžete pestovať v zimných mesiacoch vnútri príbytkov napr. v kvetináči na okennom parapete. Keď vyjde slniečko na oblohu a zima sa prelinie do leta určite ju dajte na balkón či terasu. Odvďačí sa vám za to voňavými bylinkami, pretože slnenie je jej obľúbená záležitosť. Oregano, tak ako mnohé bylinky, je nenáročná rastlina, ktorá si nepotrpí na veľké množstvo živín vpôde. Stačí mumierne výživná pôdabez prihnojovania, apôdy svysokým obsahom mikronutrientov dokonca môžu mať vplyv na chuť byliny. Zhľadiska priepustnosti je však dôležité vyhnúť sa ťažkým pôdam, vktorých by rastlina stála vo vode. Voľte preto skôr piesočnaté pôdy, ktoré súľahké a dobre priepustné. Rastlina nie je náročná ani čo sa týka kyslosti pôdy. Dariť sa jej bude ako v kyslej, tak aj vzásaditej pôdevrozsahu pH od 6 do 8. Ak plánujete zasadiť oregano vkvetináči, použiť môžetesubstrát pre bylinkové záhradyalebo si vyrobiť vlastný substrát zmiešaním pôdy, piesku, perlitu arašeliny vpomere 1:1:1:1.

Ako pestovať oregano (2)

Zálievka

Množstvo vody potrebnej pre oregano závisí od druhu oregana aj ročného obdobia. Vo všeobecnosti však platí, že menej je viac. Oregano treba polievať pravidelne, avšak nepotrebuje stáť vo vlhkej pôde. Bylinkupolievajte až vtedy, keď substrát vyschne, čo si overte zapichnutím prstu do pôdy. Ak ste zasadili mladú rastlinku, polievajte ju 1 – 2 razy do týždňa, po zakorenení už menej. Vlhkú pôdu nepolievajte azálievku obmedzte počas vlhkých mesiacov, keďže inak hrozí odhnitie korienkov alebo vznik plesní ahubovitých ochorení.

Hnojenie

Oregano je bylina nenáročná na živiny aak rastie voľne vzáhrade, hnojenie je skutočnemálokedy potrebné. Ak pri vysadení na jar primiešate do pôdy trochu kompostu, shnojením si nemusíte robiť starosti. Hnojenie môže byť potrebné akurát vprípade oregana rastúceho vkvetináčoch, kde sa vobmedzenom množstve pôdy môžu živiny vyčerpať. Nízky obsah živín si môžete overiť testom pôdy, avšak spoznáte to aj tak, že oregano rastie veľmi pomaly, je malé, žltnú mu lístky alebo strácajú farbu. Vtedy je možné použiť hnojivo sobsahom dusíka, fosforu adraslíka (5 – 10 – 5). To sa aplikuje len na jar, pred zasadením do pôdy, resp. pri presádzaní, ana jeseň, keď sa oregano pred zimovaním obstriháva. Používa sa len polovičné množstvo odporúčanej dávky – nadmerné množstvo hnojiva môže pozmeniť chuť oregana.

Pestovanie zo semienka

Oregano je možné vypestovať aj zo semienka, aj keď ide odlhší proces. Semienka si môžetezakúpiť všpecializovaných záhradníckych predajniach alebo pozbierať zodkvitnutých rastlín. Ak budete semienka kupovať, skutočne voľte radšej špecializované predajne než lacné semienka, pretože na ich kvalite záleží. Ak sa rozhodnete semienka pozbierať, nechajte oregano zakvitnúť apo odkvitnutí sledujte, či sa vytvorili semienka. Tie musia zhnednúť avyschnúť. Aj po pozbieraní semienok je potrebné nechať ich dosušiť anásledne uskladniť na suchom atmavom mieste. Semienka oregana sú veľmi jemné, preto snimi zbytočne nadmerne nenarábajte.

Semienka nevysievajte priamo do záhrady – je vhodnejšie zasadiť ich do nádob vinteriéri. Pripravte si substrát pre bylinkovú záhradku alebo namiešajte pôdu, piesok, perlit arašelinu. Pôda musí byť dobre priepustná, aby semienka nestáli vo vode. Semienka rovnomerne rozosejte vnádobe, no nezakrývajte ich pôdou. Pôdu zvlhčte rozprašovačom audržiavajte mierne vlhkú, nie premočenú. Nádobu uložte na teplé asvetlé miesto, čo podporí rast byliny. Tá by malavyklíčiť za 10 – 15 dnípri optimálnych podmienkach. Sadenie semienok je najvhodnejšiena jar,po 4 týždňoch po posledných nočných mrazoch. Po vyklíčení potom rastliny možno bez obáv presunúť do bylinkového záhona. Rastlinky saďte s30 cm medzerami.

Rozmnožovanie oregana

Ak si chcete oregano rozmnožiť, najjednoduchším anajrýchlejším spôsobom je rozmnožovanie zodrezkov. Odrezky strihajte čistými nožnicami alebo nožomšikmým rezom,pričom vždy strihajte nad lístkami. Odrezok by mal byťpribližne 8 – 12 cm dlhý. Postupneodstráňte lístkyzo spodnej polovice až dvoch tretín odrezku, ktorý bude takto pripravený na zapustenie korienkov. Najčastejším spôsobom je zapustenie korienkov vo vode – odrezok sa ponorí do nádoby svodou po tú časť, ktorá je zbavená lístkov. Odrezky vo vode potom uložte koknu, aby mali dostatok svetla atepla, no nie na priame slnko. Keď korienky začnú rásť adosiahnu dĺžku 2 – 3 cm, odrezok je pripravený na zasadenie do kvetináča alebo do záhrady.

Ako pestovať oregano (3)

Ako pestovať oregano (4)

Odrezky možno vložiť aj priamo do pôdy, no vtakom prípade si vyžadujúnamočenie do rastového hormónu. Odrezky, ktoré sa nechajú zakoreniť vpôde, je potrebné pravidelne polievať, no nesmú stáť premočené vsubstráte, inak hrozí odhnitie. Rastlinu môžete prikryť aj odrezanou plastovou fľašou, ktorá vytvorí teplejšie prostredie. Odrezok sa zakorení približneza 3 týždne,vtedy potrebuje dostatok svetla atepla. Ak chcete takéto oregano presadiť do záhrady, doprajte mu pár dní navyše vzakoreňovacej fáze, pretože bude potrebovať pevnejšiu koreňovú sústavu.

Zber byliniek

Bylinky je vhodné zbierať dvakrát do roka, na jar, keď má rastliny nové výhonky a na jeseň, pred zazimovaním rastlinky. Avšak môžeme ich zbierať i priebežne, je to len na spôsobe zberu, ktorý si zvolíte.

Na zber je najvhodnejšie vybrať si teplý deň, pričom ráno je potrebné počkať, kým vyschne ranná rosa. Oregano sa zbiera ráno práve preto, že vtomto čase je vrastlinenajvyššia koncentrácia esenciálnych olejov. Zbierajte stonky, ktoré sú aspoň 12 cm vysoké, pričom na zber používajte dezinfikované nožnice. Pred sušením byliniek je vhodné opláchnuť ich pod tečúcou vodou alebo mierne potriasť, aby sa zbavili prachu. Stonky byliniek spolu zviažte azavestedo tmavej, suchej adobre vetranej miestnosti. Po vyschnutí sa lístky dajú stiahnuť zo stonky jediným pohybom prstov. Tieto sušené lístočky uložte do tmavej, uzatvárateľnej nádobky. Sušené oregano nesmie mať prístup kvlhku, vzduchu alebo slnečným lúčom, inak bude strácať chuť, arómu, alebo sa znehodnotí.

Ako pestovať oregano (5)

Oregano možnozakonzervovať aj mrazenímsolivovým olejom. Postačí vám na to nádoba na tvorbu kociek ľadu, do ktorej vložte lístočky oregana takmer po okraj azalejte olivovým olejom. Nechajte zamraziť, následne kocky preložte do plastového vrecúška suzáverom avložte späť do mrazničky. Takto si zachováte čerstvú vôňu oregana aľadovú kocku budete môcť kedykoľvek pridať do polievok, omáčok alebo kmäsu.

Zimovanie

Oregano, podobne ako viaceré ďalšie bylinky, môže prezimovať aj na záhrade ana jar vyženie opäť nové výhonky. Na to, aby čo najlepšie prečkalo zimu, je vhodné ho na jeseň upraviť. Kým začnú nočné mrazy,vyplejte bylinkový záhonod burín azbavte sa odumretých častí rastliny, nafúkaných listov anečistôt. Vďaka tomu sa vzáhone nebude zachytávať nadbytočná vlaha, ktorá by viedla kplesniam. Oregano na jeseň treba ajzostrihať, aby malo menšiu spotrebu živín vzime. Strihajte najvrchnejšie lístky, ktoré môžete vysušiť aodložiť do varenia. Okolo rastlín následnepokryte pôdu mulčom, čím vytvoríte ochrannú izolačnú vrstvu pred mrazom.

Ak máte oregano vysadenévkvetináčoch, môžete ho nechať vexteriéri, no vhodné je umiestniť ho pod striešku, čím sa redukuje množstvo zrážok, ktoré prijme. Vzime je všeobecne vhodné obmedziť polievanie na minimum aak už oregano polejete, tak vtedy, keď nemrzne. Oregano vkvetináčoch môžete premiestniť aj dovnútra, avšakdo chladnej, nevykurovanej miestnosti sdobrým vetraním. Oregano nezabudnite ostrihať azbaviť poškodených lístkov alebo vysušených kvetov. Rastliny, ktoré sa rozhodnete ponechať vonku, je vhodné izolovať od zeme, teda položiť na vyvýšený povrch, napr. na stôl, auistiť sa, že kvetináč má zospodu diery, aby vňom nestála voda, čím sa predíde jej zamrznutiu apoškodeniu koreňovej sústavy. Počas obzvlášť mrznúcej zimy možno oregano prikryť aj netkanou fóliou.

Choroby aškodce

Oregano je rastlinou, ktorá sa často sadí do záhrady na ochranu iných rastlín pred škodcami. Jej aróma môže škodcov odradiť apôsobiť tak ako prírodný repelent. Avšak napriek tomu, že oregano je pomerne odolná rastlina, aj ju môžu zčasu na čas napadnúť škodcovia alebo sa môžu vyskytnúť hubovité ochorenia.

 • Plesňové ahubové ochorenia –Hubám aplesniam sa darí vo vlhkom, nevetranom prostredí. Presne tieto podmienky vedú kodhnívaniu koreňov oregana, ktoré môžu ľahko napadnúť hubové ochorenia. Pri výskytu je dôležité skontrolovať, či má oregano vhodnú pôdu (musí byť dobre priepustná), azlepšiť cirkuláciu vzduchu, napr. prestrihaním rastliny. Zbavte sa všetkých napadnutých častí arastlinu ošetrite fungicídnym postrekom.
 • Hrdza –Hrdza je hubovité ochorenie rastlín, ktoré si svoj názov získalo kvôli sfarbeniu listov dohrdzava. Je jednoduché ju identifikovať, keďže hrdzavé škvrny na lístkoch ľahko spoznáte. Aj vtomto prípade platí, že je potrebné zlepšiť podmienky pre rastlinu (priepustná pôda, menej vlhka alepšia cirkulácia vzduchu), zbaviť sa napadnutých lístkov apoužiť organický fungicídny postrek.
 • Vošky –Vošky patria kveľmi často sa vyskytujúcim škodcom aneobchádzajú ani oregano. Keďže vyciciavajú šťavu zlistov rastliny, spoznať ich môžete podľa skrútených, zdeformovaných listov, ktoré časom začnú žltnúť, vysychať aopadávať. Vošky taktiež zanechávajú lepkavú šťavu, ktorá často láka mravce. Vošiek sa možno zbaviť umývaním lístkov mydlovou vodou, prípadne sprejovaním mydlového roztoku rozprašovačom, ale aj organickým pesticídom. Pri bylinkách vždy používajte skôr organické prostriedky, ktoré sú krastline aživotnému prostrediu šetrnejšie.
 • Roztoče –Roztoče sú malinké živočíchy, ktoré voľným okom takmer nezazriete, no vyskytujú sa na spodnej časti listov rastliny. Tam ich rozpoznáte predovšetkým kvôli bielej pavučinke, ktorú vytvárajú, no ich škody uvidíte predovšetkým na listoch. Na listoch rastliny sa začnú vyskytovať škvrny, listy môžu žltnúť ahrdzavieť, neskôr odumierať. Účinné je umývanie listov mydlovou vodou, alkoholom, alebo použitie biologického pesticídu.

Sčím sadiť oregano

Ak premýšľate, kam oregano vysadiť, máme dobrú správu – oregano sa znáša stakmer každou rastlinou. Preto je obľúbenou súčasťou bylinných záhonov, zeleninových záhrad adokonca aj skaliek aalpských záhrad. Oregano svojou arómouláka opeľujúci aužitočný hmyz, čo využívajú aj včelári sadením oregana vblízkosti úľov,odpudzuje škodcovazvyšuje vlhkosť v okolí. Hodí sa ku všetkej zelenine, avšak predovšetkým kparadajkám, paprikám, brokolici, fazuli, špargli akapuste. To isté platí pri bylinkách, avšak je vhodné sadiť ho najmä kstredomorským bylinkám ako bazalka, majorán, tymian, bobkový list,šalvia či rozmarín, ktoré majú podobné nároky na vodu apôdu. Nie sú známe žiadne rastliny, ktorým by prítomnosť oregana vzáhone vyslovene prekážala, iba ak by im oregano vzáhrade tienilo abránilo vraste.

Ako pestovať oregano (6)

Priaznivé účinky oregana

Kým oregano používame prevažne vkuchyni za účelom dochutenia jedál azvýraznenia arómy, málokto vie, že táto bylinka má aj mnoho priaznivých účinkov na ľudské zdravie. Oregano je bohaté naantioxidanty,čo znamená, že pomáha bunkám bojovať proti oxidačnému stresu, predčasnému starnutiu apoškodeniu. Zároveň má ajantibiotické aantivirálne vlastnosti,vďaka čomu stojí za povšimnutie pri liečbe bakteriálnych ochorení aviróz. Tak ako ovocie azelenina, aj oregano môže byť skvelým doplnkom stravy, ktorý podporí imunitný systém. Imunitu často oslabujú aj zápalové ochorenia, ktoré sú nielen výsledkom zranení, ale častosúvisia aj schronickými zápalmi vtele. Štúdie ukazujú, že látky obsiahnuté voregane môžu pomôcťznižovať zápaladokonca majú potenciál vboji proti rakovinovým bunkám.

Ako využiť oregano

Keďže ide obylinku, dá sa jednoducho zapracovať do nášho jedálnička. Oregano sa dá vkuchyni využiť rôznymi spôsobmi, pričom nemusí ísť len ostredomorskú kuchyňu. Pravdou však zostáva, že práve tam má najširšie zastúpenie – či už ide opizzu, pesto, cestoviny aomáčky, oregano býva takmer vždy ich súčasťou. Všeobecne sa však hodí do polievok, kmäsu, rybám amorským plodom, vegánskym pokrmom, šalátom, pečeným zemiakom, baklažánu, cukine azelenine aj najrôznejším omáčkam. Neraz sa používa vkombinácii scesnakom, cibuľou, olivovým olejom, bazalkou atymianom, napríklad ako dresing na dochutenie paradajok amozzarelli. Zčerstvého aj sušeného oregana možno pripraviť ajčaj– na 1 šálku vám stačí lyžička oregana. Možno ho dochutiť medom apodávať na bolesť hlavy. Vkombinácii soctom dokáže tiež poslúžiť akodomáci čistiaci prípravok, ktorým možno čistiť umývadlá, kachličky asprchu.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Ako pestovať oregano (8)

07/09/2017 13:51

Paula

S oregánom dochucujem veľmi rada. Určite zvážim jeho pestovanie.

Odpovedať na komentár

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Zdieľaj na facebooku

Poslať cez messenger

Publikované dňa: 16.06.2017

Hodnotenie článku:

(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rastliny a kvety na terasu

Ako správne zvoliť rastliny na terasu aktorým druhom sa bude najlepšie dariť?Parametrov výberu apožiadaviek je hneď niekoľko.

Ako zavlažovať záhradu: polievanie trávnika, paradajok, papriky, zemiakov, cibule či cesnaku

Vysoké teploty, ostré slnečné lúče anedostatok zrážok nevyhovujú kvetom, stromom ani trávniku. Ako na pravidelnúzálievkuvšetkých rastlín?

Ako založiť trávnik? Akú trávu vysadiť?

Zakladanie trávnika nemusíte nechávať len na profesionálov. Poradíme vám, na čo všetko by ste nemali zabudnúť počas prípravy apri údržbe nového trávnika.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Chrissy Homenick

Last Updated: 02/27/2023

Views: 6525

Rating: 4.3 / 5 (54 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Chrissy Homenick

Birthday: 2001-10-22

Address: 611 Kuhn Oval, Feltonbury, NY 02783-3818

Phone: +96619177651654

Job: Mining Representative

Hobby: amateur radio, Sculling, Knife making, Gardening, Watching movies, Gunsmithing, Video gaming

Introduction: My name is Chrissy Homenick, I am a tender, funny, determined, tender, glorious, fancy, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.